Újragondolják az iskolaudvarukat a Dózsa diákjai


Hónapok óta zajlik a munka a szegedi Dózsa György Általános Iskola hetedik osztályos tanulóinak részvételével, akik egy teljesen új, zöldebb, hűvösebb és barátságosabb iskolaudvart terveznek maguknak. A folyamat első fázisában a diákok a klímaváltozás és a városi hősziget-hatás témáját járták körbe, majd megismerkedtek a permakultúra alapelveivel. Ezek után áttekintették az iskolaudvar funkcionális igényeit, meghatározva, hogy milyen elvárásoknak kell megfelelnie. Víziójuk egy szép, hangulatos, színes, természetközeli tér, ahol árnyat adó fák, vízforrások és sportolásra alkalmas területek is helyet kapnak.

A közösségi tervezést a Motiváció Műhely vezeti, akik most egy tájépítésszel kiegészülve folytatják a munkát. A tanulók az eddig összegyűjtött ötleteket egy üres tervlapra helyezve próbálják kialakítani az ideális udvart. A feladat nem könnyű hiszen a játszáson, sportoláson túl, számolni kell például az iskolai rendezvényekkel, az ebédet szállító kocsi méretével vagy a szemetesek helyével és szállítási útvonalával is, de a növénytelepítés miatt a kis tér napos és árnyékos felületeit is külön kell kezelni és az sem mindegy hova kerül a vízvételi pont.

A Motiváció Műhely munkáját segítő tájépítész, Kócsó Katalin, a gyerekek által készített és megszavazott 3 terv alapján alkot látványos változatokat, amelyeket a március végén megrendezésre kerülő Zöld Diákparlamenten mutatnak be a hetedik osztály és a Motiváció Műhely képviselői. A tervváltozatok közül az iskola diákjainak szavazatai alapján kerül ki a győztes. Ezt a tervet veszik majd át a szakemberek, hogy kiviteli tervet készítsenek belőle, ami alapján majd elindulhat a kivitelezés.

Az udvar nem csak azért érett meg a változásra, mert jelenleg egyetlen szürke betonfelületből áll, a helyszínválasztásnak más oka is van. 2024-ben vette kezdetét Szegeden a Cool Life projekt, aminek keretein belül az önkormányzat és különböző szakmai és civil szereplők együttesen próbálnak hatékony lépéseket tenni a városi hősziget hatás csökkentése érdekében. Ennek részeként tavaly nyáron több műholdas és drónos elemzés is készült a város különböző területeiről, és az így készült hőtérképen többek között a Dózsa György általános iskola is sötétvörös színű volt. A drónos mérések szerint az udvar felszínhőmérséklete meghaladta a 70 Celsius-fokot, míg a tornacsarnok teteje 85 foknál is melegebb volt.
A tűzforróvá váló felületek nemcsak azért problémásak, mert az adott helyszínt használhatatlanná teszik a forró időszakban – hiszen egy nyáron üres iskolaudvaron ez nem feltétlenül jelent közvetlen gondot –, hanem azért is, mert a felületeken összegyűlő akár +50 foknyi hőmennyiség forró kályhaként sugározza vissza a hőt még éjszaka is. Ez megakadályozza a város levegőjének lehűlését, így a hőhullámok idején akár 8-10 fokkal is melegebb lehet a település belső részein. Ez a jelenség különösen veszélyes a gyermekek és idősek számára, akik érzékenyebbek a szélsőséges hőmérsékletekre.

Related news

3D-ben szkennelik be Szeged fáit
